Кафедра обчислювальної математики

 • Про кафедру
 • Співробітники
 • Навчальні курси
 • Викладацький розклад
 • Методичні матеріали
 • Дослідження
 • Новини

План розвитку кафедри на 2020-2025 роки

Кафедра обчислювальної математики заснована у 1960 р. в рамках механіко-математичного факультету. Основною причиною утворення кафедри була гостра необхідність тогочасного господарського комплексу у спеціалістах, здатних забезпечувати належне функціонування перших електронно-обчислювальних машин (системних програмістів), а також створювати для них програмне і прикладне забезпечення. Незаперечним фактом є те, що такого роду кафедра була однією з перших у колишньому СРСР і першою на теренах Західної України. Засновником (за ініціативи ректора Львівського університету акад. Євгена Лазаренка) і багаторічним завідувачем кафедри був проф. О. М. Костовський. До середини 70-х років кафедра випускала спеціалістів-“обчислювачів”, орієнтованих на системне обслуговування ЕОМ типу БЭСМ, ЕС та інших; розробку та підтримку АСУ підприємств і т.д.

Завідувачами кафедри були: проф. О. М. Костовський (1960-1977), доц. А. І. Кардаш (1977 – 1983), доц. Й. В. Людкевич (1983-1991), доц. І. І. Чулик (1991-1993), проф. Г. Г. Цегелик (1993-2000), проф. Р. С. Хапко (2000- до тепер).

Кафедра була і є постійним постачальником науково-викладацьких кадрів при створенні нових кафедр як в університеті, так і за його межами. У 1975 р. кафедра була однією з базових при створенні факультету прикладної математики і механіки у Львівському університеті.

На теперішній час працівники кафедри проводять наукові дослідження з чисельного розв’язування лінійних і нелінійних задач обчислювальної математики. Викладачі кафедри читають загальні курси, пов’язані з методами наближених обчислень: «Функціональний аналіз», «Чисельні методи лінійної алгебри», «Чисельні методи», «Лінійні інтегральні рівняння», «Додаткові розділи чисельних методів» для студентів напрямів «прикладна математика» та «системний аналіз».

За результатами досліджень працівниками кафедри опубліковано велику кількість наукових праць, у тому числі у престижних іноземних журналах. Проф. Р. С. Хапко отримав Державну премію України в галузі науки і техніки за 2012 рік в складі колективу авторів за цикл наукових праць «Дискретні та функціональні методи теорії наближення та їх застосування». Викладачі кафедри підтримують наукові контакти з кафедрами та інститутами відповідного профілю у Варшавському університеті (Польша), Вроцлавському університеті (Польша), Університеті м. Геттінген (Німеччина), Університеті м. Карлсруе (Німеччина), Університеті м. Лінц (Австрія) та університетами інших країн.

Співробітники

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

5 курс

Викладацький розкладМетодичні матеріали

Дослідження

Тематика наукових досліджень членів кафедри:

 • Чисельне розв’язування прямих та обернених початково-крайових задач (проф. Р. С. Хапко);
 • Чисельне розв’язування осесиметричних самоузгоджених задач електронної оптики та двовимірних інтегральних рівнянь із слабкою особливістю (доц. Б. А. Остудін);
 • Чисельне розв’язування граничних задач для рівняння Пуассона методом скiнченних різниць (доц. А. Т. Дудикевич);
 • Дослідження ітераційних методiв розв’язування нелінійних рiвнянь та нелiнiйних задач про найменші квадрати (проф. С. М. Шахно);
 • Розробка принципів функціонування та створення системи захисту електронних банківських документів (ст. викладач. Я. С. Гарасим).

Відбувся четвертий захист магістрів програми подвійного диплому InterMaths!

02.06.2020 | 15:14

Карантинні умови не завадили провести захист на належному рівні. У форматі відеоконференції студенти представили свої роботи спільній екзаменаційній комісії ЛНУ та Університету Л’Аквіли. Цього року український та італійський дипломи магістра отримали четверо українців, та четверо іноземних студентів із Єгипту, Нігерії та Камеруну, які останній рік провчилися у стінах нашого університету.

Читати »

Відкрите заняття

09.11.2017 | 11:39

У п’ятницю 10 листопада 2017 р.
об 11год50хв.(3 пара) в ауд. 265
відбудеться відкрите заняття
ас. Бешлея А.В.
з курсу «Обчислювальна Геометрія»,
у групі ПМп-41.
 
Запрошуються всі бажаючі!

Читати »

Науковий семінар кафедри обчислювальної математики

16.03.2017 | 12:45

21 березня 2017 року о 12 год. на кафедрі обчислювальної математики (262 ауд.)  відбудеться науковий семінар.
Доповідач: проф. С. Шахно.
Тема доповіді: Про комбінований метод для розв’язування нелінійних задач про найменші квадрати.
 
Запрошуються всі бажаючі.
 

Читати »

16 жовтня відбудеться відкрите лекційне заняття проф.Шахна С.М.

15.10.2014 | 14:03

16 жовтня 2014 року о 10 год 10 хв в аудиторії 265 відбудеться відкрите лекційне заняття проф. Шахна Степана Михайловича. Лекція читатиметься із предмета Чисельні методи лінійної алгебри у групах ПМП-21 та ПМП-22 на тему: “Метод Зейделя для розв’язування систем лінійних алгебричних рівнянь. Метод релаксації“.
Запрошуються всі бажаючі!

Читати »